Parazit neden olur sudan bile bulaşıyor!

Kadınca 18 Aralık 2018 - 12:08 68 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Parazit neden olur sudan bile bulaşıyor!

Başka bir canlıya bağımlı olarak ve onun bedenini kullanarak o canlıya zarar veren mikrop türüne parazit denilmektedir. Parazitin oluşmasına neden olan iki etken bulunuyor. Bunlardan birincisi sebze ve meyvelerin yeteri kadar yıkanmaması bir diğeri ise kirlenmiş suların temiz sulara bulaşması durumudur. Parazitler ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Peki parazitlerin belirtileri nelerdir? Tedavisi var mı? Parazitlere dair tüm bilinmesi gerekenleri sizler için hazırladık!

BAŞKA BİR CANLIYA BAĞLI OLARAK YAŞAMAKTADIR 

Parazit vücuda iki türlü girmektedir. Biri tam pişirilmemiş yemeklerden dolayı bulaşan kurtçuklardır diğeri ise sularda yaşayan amiplerdir. Bunlar başka bir canlıya bağlı olarak yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bulundukları yerleri deformasyona uğratırlar. 

SU YOLU İLE BULAŞAN PARAZİTLERİN İLK BELİRTİSİ İSHALDİR 

Parazitlerin bir diğer bulaşma şekli ise su yolu ile bulaşmadır. Bunun ise ilk belirtisi ishaldir. Bu durumda vücut hızlı bir şekilde sıvı kaybı yaşamaktadır.  Sinir sistemine zarar veren parazitler vücut hareketlerinin kısıtlanmasına bile neden olabilir.

SEBZE VE MEYVELERİN YETERİNCE YIKANMAMASINDAN BULAŞIYOR 

Sebze ve meyveleri tüketmeden önce bol suyla yıkamak bu noktada çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle yeşilliklerden mideye oradan da bağırsaklara giderek yaşam alanı buluyorlar. Parazitlerin bir başka bulaşma şekli ise sulardan olmaktadır. Temizlenmemiş bir suyun temizlenmiş suyla karışması sonucunda ağız yoluyla bulaşmaktadırlar. 

SALAM VE SUCUKTA FAZLA MİKTARDA BULUNUYOR 

Salam ve sucuktanda parazit bulaşma durumu oldukça fazladır. Yapıla araştırmalar bu yiyeceklerde pişirilmemiş sıkıştırışmış et kullanılmasından dolayı parazit olma ihtimalinin olduğunu gösteriyor. 

KAŞ, KİRPİK VE CİLDE DE HAVA YOLUYLA BULAŞIYOR 

Bunun yanı sıra vücudun dış kısmında kirpiklerde, kaşlarda ya da cilde de bulaşmaktadır. Parazitler kirli ortamlarda cilde yerleşmektedir. Vücudunuzda nedensiz kızarıklık ya da döküntü oluşuyorsa bu gibi durumlara gözlere göremediğiniz parazitler neden olmaktadır. 

BAĞIRSAK PARAZİTLERİ ŞİDDETLİ KAŞINMAYA NEDEN OLUYOR 

Parazitler çeşitlerine göre farklı farklı belirtiler göstermektedir. Örneğin bağırsak parazitleri kurt olduklarından dolayı dışkılama esnasında makat bölgesinde şiddetli bir kaşıntıya neden olmaktadır. Bu parazitler halsizlik, yorgunluk, ten renginde solgunluk gibi komplikasyonlara neden olmaktadır. Aynı zamanda vücutta bulunan minerallerinde düşmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla kişi kendini bitkin hisstmektedir. 

DOKTOR TEDAVİSİ ŞART!

Bağırsak paraziti olan kişinin tüm ailesi tedavi edilmelidir. Çünkü diğerlerine oranla bu parazit türü daha çabuk bulaşmaktadır. Tüm parazitler için temizlik önemlidir. Bu yüzden kişinin kişisel temizliğine dikkat etmesi gerekir. Aynı zamanda uzman doktor ilaç tedavisi ile parazitleri vücuttan atmaya çalışır. Bunun yanı sıra kişinin sağlıklı beslenmesi de gerekemektedir. 

 

 Admin
mail@tatoglubilisim.com

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kadınlar nasıl orgazm olur bu mantarı koklarsanız…

Kadınlar nasıl orgazm olur? Bilim adamları her gün yeni bir şey ortaya koyuyo...

Kışın hasta olmamak için ne yapmalı dişlerinizi fırçalayın!

Kış aylarında soğuk havanın etkili olmasıyla beraber sık sık üşürtme ve grip ...

Büyük göğüsleri küçük gösteren kıyafetler

Büyük göğüslü kadınlar için kıyafet seçimi bazen çok zorlu olabilir. Yanlış t...

BU YAZIYA YORUM YAP